Wakacje, zwiedzanie, państwa w dobie pandemii

Każdy z nas marzy o podróżach oraz zwiedzaniu świata. Ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlaczego, a bo to dzieci, a bo to niestety posiadamy szczególne wydatki. Teraz dotarła do tego zaraza i niestety podróż samolotem jest znacznie skomplikowane. Cześć krajów wymaga testów na Covid, co wizaże się z dodatkowymi wydatkami. Biura podróży po podpisaniu dobrych umów z laboratorium obniżyły koszty, lecz i tak jest aktualne gdzieś 300 zł za osobę razy cała grupa – koszt dodatkowy 1200 zł. Natomiast jeżeli planujemy zrobić taki test na swoją rękę wtedy musimy pokryć koszty aż 450 zł od kobiety – kosmos. Testy antygenowe są mniej kosztowne, aczkolwiek nie wiele krajów je uznaje. Wycieczki są drogie. Większość z nas bookuje tego wariantu wyjazdy poprzez biura podróży. Odwiedzając ich stronę www wybieramy kraj oraz liczymy propozycję dla nas. Jest to niewątpliwie łatwe. Po wyborze gdzie możemysię udać wybieramy, gdzie chcemy siedzieć w samolocie, ale tu musimy mieć na uwadze, iż ta propozycja jest odpłatna i nie musimy z niej skorzystać. Ubezpieczenie kolejny element, który jest obowiązkowy. Przy nabyciu wyjazdu mamy 3 rodzaje do wyboru. Takie ubezpieczanie, jakie jest zawarte w wycieczce, drugie na Covid i takie gdzie opłaty leczenia są ogromne. Teraz biura wprowadziły jeszcze szansę rezygnacji w 100% co to znaczy. Że przed wylotem test wyjdzie nam pozytywny to wówczas agencja podróży odda nam kasę. Niestety tego rodzaju ubezpieczanie są dość kosztowne oraz biura odpowiednio korzystają, nie mniej jednak warto jest je posiadać bowiem czasy aktualnie są bardzo niepewne. Rezygnacja ma jeszcze kilka złotych cech jeżeli będziemy chorzy lub np. złamiemy kończynę czy pojawią się inne niedogodności to także możemy bezpośrednio zrezygnować z wyjazdu. Pamiętajmy jednak, ze cena wyprawy jest nam oddawany a ubezpieczenie już nie.

Jak prezentuje się jechanie na własną rękę.

Tutaj sprawa już nie prezentuje się tak samo jak z biurem. Najpierw musimy sprawdzić gdzie chcemy wyjechać i czy możemy. Nie wszystkie kraje są teraz otwarte i można bez ograniczeń do nich polecieć. Warto przeczytać na serwisach rządowych czy poszczególny region przyjmuje turystów bądź nie. Na przykład Chiny tutaj sytuacja nie prezentuje się różowo. O czym możemy się przekonać z artykułów dostępnych na strona www. Pewna Polska pojechała była gotowa na kwarantanne, która miał być 3 tygodnie i testy. Nie spodziewała się, że od miesiąca będzie w szpitalu bez kontaktu z środowiskiem oraz każdy test wychodzi jej dobrze tzn robią oni 2 testy na Covid i dopiero po 2 negatywnych możemy wyjść szpital. Natomiast w jej przypadku robią testy i cały czas jeden wychodzi niejednoznacznie. Siedzi w klinice i prosi o pomoc. Moi zdaniem nie warto było jechać robić sobie tyle problemów. Chiny są państwem dość wymagającym i nie warto ryzykować, no chyba, że wykonujemy w nim sklepy i musimy po prostu być. Wycieczka to na pewno odpadają bo rozsądnie być wolnym niż być zamkniętym z 5 tygodni. Jeżeli już wybraliśmy region docelowy to teraz bilety. Ze względu na pandemię wiele połączeń lotniczych jest niestety zawieszonych i niestety połączenia potrafią być dosyć długie. Kupienie biletów to już jakiś sukces.

Pamiętajmy, że czasem dotrzeć na fajne ofert i okazje cenowe bo wbrew pozorom mała grupa ludzi lata na urlopy samemu. Po biletach istotny jest wybór willi. Możemy skorzystać z stron widocznych w internecie jak np. hotel.com, które w naszym kraju jest chyba najbardziej popularny. Warto w tym portalu jest się zarejestrować gdyż zbieramy punkty oraz liczba rezerwacji w nim się liczy gdyż później mamy tzw zniżki i odpowiednio duże. Ja zawsze korzystam z bookingu jakoś jest dla mnie najbardziej prosty. Warto jest także wybrać opcje płatności na miejscu gdyż oszustów jest dużo. Taka propozycja jest o wiele droższa natomiast na pewno warto jest z niej skorzystać. Polisa i tu jak wyszukiwałam zrobił się spory problem, bo państwa docelowe ze powodu na pandemię oczekują abyśmy mieli ubezpieczenie które, zapłaci opłaty leczenia na Covid. Możliwości jest wystarczająco dużo, tylko nie ma ich jeżeli idzie o rezygnację w wypadku aktywnego testu. My jednak mam z czego się bardzo cieszymy. Linie lotnicze np. jak Emirates świadczą również możliwość rezygnacji lotu jeżeli test wyjdzie nam aktywny i to jest bardzo przydatne podejście.

Przed podróżą o czym warto pamiętać?

Każdy region posiada indywidualne restrykcje dodatkowo warto zapoznać się co musimy wypełnić przed wylotem. Wszystkie regiony mają tzw karty w jakich musimy dodać, gdzie i na ile podróżujemy i nierzadko wygenerować specjalny kod QR. Osoby zaszczepione po strefie schengen oczywiście kierują się na zasadzie szczepienia i kodów wygenerowanych. Po powrocie do naszego kraju dzieci poniżej 12 roku życia jeżeli ojcowie są zaczepieni nie mają izolacji. Jest to bardzo opłacalne podejście, gdyż wiele nam to umożliwia, a przecież szczepionek na Covid dla najmłodszych nie ma. No więc czy wolimy odpoczywać sami lub natomiast z biurem podróżny musimy ocenić sami. Sumy w agencjach są teraz naprawdę wysokie i mało dalsze kierunki jak Dominikana czy Meksyk to po prostu| kosmos finansowy dla grupy 4 osobowej w fajnym apartamencie. Przecież tą sekcję zostawiam już wam i sami zdecydujcie. Ja lubię latać sama bez pośredników, którzy mi tylko ciążą i tworzą problemy.